Išjungti versiją neįgaliesiems
Versija neįgaliesiems
Kodėl burnos higiena tokia svarbi?

Ar užteks dantų visam gyvenimui?

Kiekvienas žinome kas yra kraujuojančios dantenos, bet ar kiekvienas suvokiame, kad tai liga, kuriai progresavus galime netekti dantų. Daugiau kaip 10 metų darbo patirtį turinti Respublikinės Kauno ligoninės Konsultacijų poliklinikos burnos higienos specialistė Skaistė Ižganaitienė teigia: „Dantų mūsų gyvenimui tikrai užteks, jeigu tinkamai prisižiūrėsime, nepamiršime, kad yra ne tik dantų, bet ir dantenų ligos. Net jei reguliariai lankomės pas odontologą ir prižiūrime savo dantis, jų netenkame dėl netinkamos burnos higienos“. Profesionali burnos higiena Lietuvoje atliekama jau daugiau nei 15 metų, o pacientams vis dar trūksta informacijos apie profesionalios burnos higienos svarbą ir poreikį.

Skaistė Ižganaitienė Kauno Medicinos Universitete įgijo burnos higienistės kvalifikacinį laipsnį, Visuomenės sveikatos magistrė, LSMU MA Odontologijos fakulteto dėstytoja, Lietuvos Respublikos odontologų rūmų ir Burnos Higienistų Sąjungos narė.

Ar užtenka dantis valytis namie?

Burnos higiena skirstoma į du etapus: individuali ir profesionali burnos higiena. Visa tai, ką mes atliekame namuose, priskiriama individualiai burnos higienai. Dažnai pritrūksta laiko ir žinių, kaip tinkamai prižiūrėti dantis, juo labiau, kad tinkamai burnos priežiūrai vien individualios burnos higienos nepakanka.

Profesionali burnos higiena – burnos higienisto darbas odontologijos kabinete. Apie profesionalią burnos higieną pirmiausia reikėtų kalbėti, kaip apie gyvenimo kokybės pagerinimą. Kraujuojančios dantenos sukelia daug diskomforto: nukenčia skonis, jaučiamas blogas burnos kvapas, prastas estetinis vaizdas. Tai kasdieninės ir bene kiekvienam žmogui pažįstamos problemos.

Pasak S.Ižganaitienės, atliekant burnos higieną pašalinamos danties apnašos, akmenys ir pigmentinės dėmės ir, svarbiausia, – tai yra periodonto ligų profilaktika. Periodontas – audinys, kuris gaubia kiekvieną dantį. Sveiki dantys gali būti tik sveikoje aplinkoje, todėl būtina pasirūpinti ne tik dantų, bet ir periodonto ligų profilaktika. Dažniausiai pasitaikančios periodonto ligos – gingivitas ir periodontitas.

Pirmasis pavojaus signalas – dantenų uždegimas

Gingivitas – dantenų uždegimas, atsirandantis dėl bakterijų, esančių dantų apnaše. Pirmieji uždegimo požymiai: kraujuojančios dantenos, prastas skonis, blogas burnos kvapas. Beveik kiekvienas žmogus turi šių problemų, kurios parodo, jog reikia specialisto pagalbos.

Gleivinės problemos prasideda nuo paauglystės, dėl to pirmieji ginigivito požymiai atsiranda anksti. „Pasitaiko atvejų, kai, dėl netinkamos dantų priežiūros, gingivitas atsiranda vaikams. Dažnai vaikai nesuvokia dantų priežiūros reikšmės ir poreikio arba nemoka tinkamai pasirūpinti dantų higiena. Iki 10 metų vaiko burnos higiena turėtų rūpintis tėvai, kad vaikas išmoktų tinkamai prižiūrėti dantis. Dantis valyti reikia du kartus per dieną: ryte ir vakare, po 2-3 min.“, – primena S.Ižganaitienė.

Pavojus netekti dantų

Dantenų uždegimas – kiekvienos besilaukiančios moters problema. Burnos higienos kabinete gingivito požymiai pašalinami be jokių pasekmių ir dantenos atgauna savo pirmykštę būseną. Nesuteikus profesionalios pagalbos, uždegimo procesas plinta ir pažeidžia gilesnius dantenų sluoksnius, kurios pasekmė – dantų netekimas.

Atlikus gingivito profilaktiką burnos higienos kabinete, rezultatas jaučiamas jau po kelių dienų: gleivinė tampa sveika, dantenos nekraujuoja, dingsta nemalonus burnos kvapas ir pagerėja gyvenimo kokybė.

Žala nepataisoma

Periodontitas – progresavusi gingivito stadija, kai uždegiminiai procesai prasiskverbia į gilesnius dantenų sluoksnius ir naikina periodontą: tirpdo alveolinį žandikaulio kaulą, ardo periodonto raiščius, dėl šių procesų dantis tampa paslankus ir gali iškristi.

Periodontito (anksčiau ši liga vadinta paradantoze) padaryta žala yra neatstatoma. Susirgti periodontitu galime kiekvienas, nes ligos sukėlėjos – bakterijos, gyvenančios dantų apnaše. Itin pasirūpinti burnos higiena turėtų tie asmenys, kurių giminaičiai sirgo periodontitu, kadangi polinkis susirgti yra paveldimas.

Kaip atpažinti beprasidedančią ligą?

Periodonto ligos yra nejutiminės: nejaučiama jokių simptomų. Nemalonus skonis ir kvapas burnoje, kraujuojančios dantenos – pirmieji ligos požymiai.

Dažniausiai pacientas net nesuvokia apie pažengusios ligos padarinius ir nustemba išgirdęs, kad atstatyti padarytos žalos jau nebeįmanoma. Vyrauja nuostata, kad periodontitas – senelių liga. Burnos higienos specialistė S.Ižganaitienė pastebi: “Savo darbo praktikoje teko matyti, kai dantų dėl šios ligos neteko vos 29 metų pacientas. Yra atvejų, kai dantų dėl periodontito netenkama dar anksčiau“.

Pas burnos higienistą – prieš kiekvieną planinę operaciją

Skirti dėmesio burnos higienai be galo svarbu, kalbant tiek apie gydymą, tiek apie profilaktiką. Burnos higienistas – pirmas specialistas, į kurį būtina kreiptis prieš visas planines operacijas. Šio specialisto apžiūra būtina prieš pradedant dantų gydymą: plombuojant, traukiant dantį ar protezuojant, prieš periodonto operacijas ir kardiologines operacijas. Jeigu yra gleivinės uždegimas ir kraujavimas, gydytojas odontologas negali kokybiškai dirbti ir išgydyti danties. Prieš bet kokį gydymą aplinkiniai danties audiniai turi būti sveiki. Burnos higienistas paruošia burną tolesniam gydymui bei nustato, kiek yra karieso pažeistų dantų, kokia yra gleivinės būklė, rekomenduoja gydymą vienam ar kitam specialistui.

Profesionali burnos higiena Respublikinės Kauno ligoninės Konsultacijų poliklinikoje

Burnos higienistė Skaistė Ižganaitienė I – 8.00-13.00 II – 8.00-13.00

Burnos higienistė Aina Tumynienė

I – 13.00-18.00

II – 13.00-18.00

IV – 8.00-15.00

Informacija ir registracija:

Tel. (8 37) 342 293 arba (8 37) 342 170

Registracija internetu www.sergu.lt

E-Commerce Development, Web design, Caesar7 Ltd