Vyrų ir moterų šlapinimosi sutrikimai. Ar problema išsprendžiama?
2017 kovo 7 d.
Vyrų ir moterų šlapinimosi sutrikimai. Ar problema išsprendžiama?

Šlapinimosi sutrikimai apsunkina tiek vyrų, tiek moterų gyvenimą. Tai tampa vis dažnesne problema suaugusiesiems. Respublikinės Kauno ligoninės urologas, medicinos mokslų daktaras, docentas Darijus Skaudickas sako, kad kai kurie žmonės nedrįsta apie šią problemą pasisakyti gydytojui, kiti šlapinimosi sutrikimus vyresniame amžiuje laiko normaliu reiškiniu.

Sužinokite, kiek kartų per dieną šlapintis normalu, ką daryti moterims, jei kosint ar čiaudint nuteka šlapimas ir kiek kartų per metus rekomenduojama apsilankyti pas urologą.

Kas yra gerybinė prostatos hiperplazija (GPH)?

GPH yra medicininė sąvoka, apibūdinanti prostatos padidėjimą, dėl kurio gali pablogėti normalus vyro šlapimo nutekėjimas.

GPH požymiai, kurie dar vadinami apatinių šlapimo takų simptomais (AŠTS)

• staigus, dažnas noras šlapintis;
  • dažnai keliamasi šlapintis naktį (nikturija);
  • nevisiško nusišlapinimo pojūtis;
  • silpna šlapinimosi srovė.

GPH – viena iš vyresniems nei 55 metų amžiaus vyrams dažniausiai diagnozuojamų ligų.

Nustatyta, kad GPH sukelia vidutinio sunkumo ir sunkių apatinių šlapimo takų simptomų Europoje patiria net iki 24 mln. 50 metų amžiaus ir vyresnių vyrų.

Dėl patiriamo diskomforto reikšmingai pablogėja GPH sergančių vyrų gyvenimo kokybė, nes:

• sutrinka miegas;
  • tenka keisti kasdienio gyvenimo įpročius;
  • pakinta laisvalaikis, tarpusavio santykiai, lytinis aktyvumas;
  • atsiranda psichologinių problemų, pavyzdžiui, jaudulys, drovėjimasis.

Pas urologą – vieną kartą per metus

Negydoma GPH gali sukelti rimtų ilgalaikių komplikacijų, pavyzdžiui, ūminį šlapimo susilaikymą (ŪŠS), ir tokių būklių, kai ligonį dėl GPH reikia operuoti.

Pasireiškus ūminiam šlapimo susilaikymui, ligonis negali šlapintis, stiprėja skausmas, gali prireikti atlikti šlapimo pūslės kateterizaciją.

Vienam iš dešimties negydomų vidutinio sunkumo ir sunkia GPH sergančių vyrų prireikia chirurginio gydymo, kuris ne tik didina sveikatos priežiūros išlaidas, bet ir kenkia ligonių gerovei. Kad to išvengti, reikia nors kartą per metus atvykti urologo konsultacijai.

Kenčia ir moterų gyvenimo kokybė

„Vyresnio amžiaus moteris, kuriai netyčia nuteka šlapimas, galvoja, kad taip turi būti dėl senatvinių pakitimų, ligų, tačiau moteris, nors ir vyresnė, turi šlapintis normaliai,“ – pastebi gydytojas.

Anot D. Skaudicko, turint šią problemą, nukenčia gyvenimo kokybė – atsiranda negeras kvapas, reikia kažką įsidėti į kelnaites, vilkėti tamsesnį rūbą, dažnai šlapintis, riboti lankytis susibūrimuose. D. Skaudickas aiškina, kad šlapimo nelaikymas kelis kartus dažniau vargina moteris negu vyrus. Jis išskiria dvi pagrindines šlapimo nelaikymo rūšis.

Pirmoji, kai šlapimas nesulaikomas fizinio krūvio metu. Šlapimas nevalingai nuteka čiaudint, kosint, juokiantis, keliant sunkų daiktą. Šlapimo nelaikymas fizinio krūvio metu gali būti susijęs su amžiumi. Susilpnėja mažojo dubens raumenys. Šlapimas nevalingai nuteka čiaudint, gimda, šlapimo pūslė pasislenka į apačią.

Problemą iššaukia dirglumas

Kita šlapimo nelaikimo rūšis – kuomet žmogus šlapinasi dėl dirglios šlapimo pūslės. Jį dažnai varo šlapintis, nors šlapimo pūslė yra tuščia. Žmogus nesuspėja nueiti į tualetą ir netyčia pasišlapina.

„Žmonėms, kurie yra ramūs, gyvenantys be streso, dirgli šlapimo pūslė, šlapimo nelaikymas pasitaiko rečiau. Dažniau jis pasitaiko įsitempusiems, aktyviems žmonėms. Kai žmogus dirglus, ir jo organų funkcija būna itin aktyvi ir dirgli“ – aiškina D. Skaudickas.

Gydytojo teigimu, kai šlapinamasi aštuonis ir daugiau kartų per dieną, pūslė laikoma dirglia. Normalu, kai 3-4 kartus per dieną. Skysčių vartojimas turi šiek tiek įtakos, bet nelemia dvigubai dažnesnio šlapinimosi.

Urologas siūlo operaciją

D. Skaudickas sako, kad šios dvi priežastys skirtingai diagnozuojamos ir gydomos. Pastebėjus pirmuosius simptomus urologas pataria apsilankyti pas gydytoją. Dirgli šlapimo pūslė gydoma vaistais.

Fizinio krūvio šlapimo nelaikymas dažniausiai gydomas operaciniu būdu. Kuomet šlapimas nelaikomas dėl pasislinkusių į apačią organų, atliekama operacija. Docentas D. Skaudickas, atlieka modernią TVT-O operaciją. Jos metu įdedamas mini tinklelis ir pakeliamas šlapimo pūslės kaklelis. Operacija nesudėtinga ir efektyvi, atliekama per vieną dieną. Kitą dieną pacientė išvyksta į namus. Pagerėja gyvenimo kokybė, moteris grįžta į normalų gyvenimo ritmą.

Susipažinkite: gydytojas urologas med. m. dr. doc. Darijus Skaudickas.

Gydytojo konsultacijai kviečiame kreiptis:

Konsultacijų poliklinika

Hipodromo g.13, Kaunas

Tel. (8 37) 342 170 ; (8 37) 20 040.

Darbo laikas: I-V 7.30-19.00 val.

Registracija internetu: www.sergu.lt