Išjungti versiją neįgaliesiems
Versija neįgaliesiems
Pasaulinę savižudybių prevencijos dieną pasitinkant
2018 rugsėjo 7 d.
Pasaulinę savižudybių prevencijos dieną pasitinkant

doc. dr. Rytis Leonavičius

Jau šešioliktą kartą pasaulyje minima Savižudybių prevencijos diena. Šio renginio tikslas – kuo daugiau žmonių supažindinti su šia problema ir įtraukti į judėjimą, kaip mažinti savižudybių skaičių bei jas sukeliančią riziką. Niekas jau neabejoja, kokia svarbi ši kova. Joje jėgas telkia visi sąmoningi piliečiai, tačiau didžiausias krūvis tenka gydytojams, ypač šeimos medicinos praktikos ir psichiatrams.

Mūsų ligoninės Psichiatrijos klinikos komanda yra visada pasiruošusi teikti pačią aktyviausią pagalbą kiekvienam, kuris bandė savarankiškai nutraukti gyvybės siūlą, arba bet kokiu būdu mėgino apie tai galvoti. Klinika parengta aukščiausiu lygiu teikti visokeriopą pagalbą. Joje dirba gydytojai specialistai, profesionalios slaugytojos, jų padėjėjos/ai, apsaugos personalas. Tačiau svarbiausia – žmogiškasis veiksnys. Žmonės, linkę į savižudybę, neretai tokį sprendimą renkasi patekę į egzistencinį akligatvį: netikėta ar paūmėjusi psichotrauma, socialinė atskirtis ar krizės, somatinės ligos ar priklausomybę sukeliančių medžiagų vartojimas. Krizėje esantis žmogus lieka vienišas su savo problema, todėl tik vaistais jos išspręsti negalima. Žmogiškųjų santykių valdymui, socialinių ryšių atkūrimui yra parengti socialiniai darbuotojai, psichologai, psichoterapeutai, kineziterapeutai, užimtumo terapeutai bei visas personalas.

Psichiatrijos klinika pacientus, turinčius minčių patiems pasitraukti iš gyvenimo, priima ir suteikia pagalbą 24 val. kiekvieną dieną. O Krizių intervencijos centras užtikrina psichologinę pagalbą telefonu: kiekvieną savaitgalį mūsų psichologai budi Krizių intervencijos centre ir konsultuoja visus, kuriems yra iškilę egzistencinių problemų. Mūsų klinika pirmoji Lietuvoje pradėjo bendradarbiauti su LSMU Šeimos medicinos klinikoje šioje srityje ir tapo pavyzdžiu kitiems miestams bei jų ligoninėms. Mes pirmieji sukūrėme principus, padedančius aktyviau bendradarbiauti šeimos medicinos gydytojams bei gydytojams psichiatrams.

Šiuolaikinė psichiatrija labai skiriasi nuo tos, kuri buvo prieš 50 metų. Todėl milžinišką indėlį į šios stigmos mažinimą įneša RKL Krizių intervencijos centras, kuriame dirbama su tais žmonėmis, kurie išgyvena stresogenines situacijas, galinčias nulemti jų gyvenimo tėkmę. Centras užtikrintai imasi naujų idėjų, aktyviai puoselėja naują požiūrį į psichiatriją, niekada nepamiršta prevencijos veiksnių, susijusių su žmogaus psichologinėmis problemomis bei jų sprendimu. Krizių intervencijos centras aktyviai dalyvauja Kauno m. programoje, skirtoje mažinti savižudybių skaičių Kaune ir Lietuvoje. Mūsų specialistai nuolatos tobulinasi Kauno savivaldybės Sveikatos skyriaus organizuojamuose renginiuose ir savo žinias perduoda pacientams ir jų artimiesiems.

Krizių intervencijos centras plačiai ir aktyviai dalyvauja visuomeninėje veikloje, keičiant visuomenės požiūrį į psichikos sutrikimus bei stengiasi ugdyti naują kartą piliečių, neabejingų tiems, kurie nori pasitraukti iš gyvenimo. Mums regis, ši veikla jau duoda savo vaisių, nes kiekvienais metais tokių žmonių skaičius vis didėja, o savižudybių skaičius jau keleri metai mažėja. Šiais metais mes pakviesime į specialų renginį piliečius, kuriame ne tik bus praktiškai aptariamos suicidų prevencijos problemos, bet kartu dalyvaus ir kultūros ir meno atstovai, suteikdami renginiui dar daugiau atspalvių. Tad prisiminkime – nuo kiekvieno iš mūsų priklauso, kad mūsų mieste ir krašte būtų kiek galima mažiau žmonių, savanoriškai pasitraukusių iš gyvenimo.

E-Commerce Development, Web design, Caesar7 Ltd