Išjungti versiją neįgaliesiems
Versija neįgaliesiems
Lapkritis Lietuvoje barzdotas – dėl vyrų sveikatos
2017 lapkričio 14 d.
Lapkritis Lietuvoje barzdotas – dėl vyrų sveikatos

Visame pasaulyje vyrai lapkričio mėnesį meta skutimosi peiliukus ir auginasi ūsus, taip atkreipdami dėmesį ir ragindami visus vyrus rūpintis savo sveikata. Šis mėnuo visame pasaulyje žinomas Movember vardu. Lietuvoje pamažu prigyja ta pati socialinė iniciatyva „Barzdotas lapkritis“. Vyrai ypač aktyviai yra skatinami pasitikrinti dėl prostatos vėžio. Respublikinė Kauno ligoninė taip pat kviečia Lietuvos vyrus susirūpinti savo sveikata ir sudalyvauti nemokamoje prostatos vėžio prevencinėje programoje. O dalindamiesi kvietimu su savo Facebook draugais, dalyvaujate konkurse, kuriame galite laimėti firminį RKL pleduką. Spauskite čia ir dalinkitės!

Lietuviai ne tik už ūsus, bet ir už barzdas

„Movember“, – tai darinys iš dviejų angliškų žodžių – moustache – ūsai ir November – lapkritis. Australijoje gimusio judėjimo metu vyrai ne tik kviečiami auginti ūsus, bet ir raginami remti prostatos, sėklidžių vėžio, bei kitų vyrams būdingų ligų ir savižudybių tyrimus, ankstyvą ligų diagnostiką ir veiksmingą gydymą, šitaip galiausiai sumažinant mirčių skaičių. Tuo tarpu lietuviai, palaikydami socialinę iniciatyvą, nusprendė auginti ne tik ūsus, bet ir barzdas. “Barzdose įvelta be galo svarbi žinia”, – įsitikinę “Barzdoto lapkričio” iniciatoriai socialiniame tinkle Facebook. Taip pat barzdoto vyrų sveikatos mėnesio metu žmonės skatinami pasidomėti šeimos sveikata, ypač ar artimi žmonės yra sirgę vėžiu, ir gyventi sveikiau. „Movemberio“ akcijos organizuojamos 21 pasaulio šalyje.

Profilaktiniai tyrimai gyvybiškai svarbūs

Prostatos vėžys – vis dar dažniausia vyrų onkologinė liga Lietuvoje, šių susirgimų daugėja kiekvienais metais. Statistika rodo, kad mūsų šalyje prostatos vėžio diagnozę kasmet išgirsta maždaug 2 tūkstančiai vyrų. Sergamumas šio tipo vėžiu Lietuvoje šiek tiek viršija Europos vidurkį, tačiau mirštamumas nuo prostatos vėžio šį rodiklį vis dar gerokai lenkia. Nepaisant to, Lietuvoje dėl prostatos vėžio nemokamai prevenciškai pasitikrina tik kas ketvirtas vyras. Pernai pagal prostatos vėžio nemokamą prevencinę programą pasitikrino 119 tūkstančių iš 440 tūkstančių atitinkamos amžiaus grupės vyrų. Kaip praneša Valstybinė ligonių kasa, šiemet per devynis mėnesius prevencinėje programoje sudalyvavo 60 tūkstančių vyrų. Prostatos vėžio tyrimai pradedami, paimant kraujo mėginį. Šis tyrimas parodo prostatos specifinio antigeno (PSA) kiekį kraujyje. Jeigu tyrimo atsakymas geras, vadinasi pacientas sveikas, o jeigu tyrimo atsakymas rodo padidėjusį PSA kiekį kraujyje, šeimos gydytojas išduoda siuntimą pas gydytoją specialistą diagnozei patikslinti. Jei urologui atlikus papildomus tyrimus nustatomas susirgimas, pradedamas gydymas.

„Prostatos vėžio profilaktiniai tikrinimai būtini, nes pacientai ankstyvoje šios ligos stadijoje ilgai nejaučia jokių simptomų. Simptomai atsiranda tik vėlyvosiose ligos stadijose. Net jei vyras neturi jokių šlapinimosi sutrikimų, vis tiek turi kreiptis į gydytoją, nes laiku užčiuopti ligą ankstyvoje stadijoje labai svarbu, – pataria Respublikinės Kauno ligoninės gydytojas urologas doc. dr. Darijus Skaudickas. O kadangi vyrai gan pasyvūs šioje srityje ir patys retai kada ateina profilaktiškai tikrintis sveikatą, gydytojas D. Skaudickas įsitikinęs, kad moterys padaro nuostabų darbą, kai įkalba savo vyrus atlikti svarbius tyrimus. Beje, jau netrukus Respublikinė Kauno ligoninė galės pakviesti ir moteris tikrintis krūtų sveikatą – naujasis mamografijos kabinetas baigiamas įrenginėti.

Doc. dr. Darijus Skaudickas: "Moterys padaro nuostabų darbą, kai įkalba savo vyrus atlikti svarbius tyrimus."

Trunka vos vieną minutę

Neretas vyras vengia tyrimo, nes mano, kad jis skausmingas. Gydytojas D.Skaudickas nuramina, kad net jei tyrimas ir nėra labai komfortiškas, tačiau tetrunka apie vieną minutę, o jo svarba diagnostikai yra labai didelė. „Kraštutiniu atveju galime vyrui pasiūlyti ir neintervencinius tyrimus – dubens kompiuterinės tomografijos arba magnetinio rezonanso tyrimus. Beje, pastarieji tyrimai nėra kompensuojami pagal prevencinę programą, tad pacientas už juos susimoka pats, – patikslina D.Skaudickas.

Kas gali pasitikrinti nemokamai?

Prostatos vėžio ankstyvosios diagnostikos prevencinė programa skirta vyrams nuo 50 iki 69 metų (imtinai), o tuo atveju, jeigu šia liga sirgo jų tėvai ar broliai – nuo 45 metų. Jei vyras nėra programoje numatyto amžiaus, bet turi nusiskundimų dėl savo sveikatos, jam taip pat reikėtų kreiptis į šeimos gydytoją, kuris, įvertinęs sveikatos būklę, skirs tyrimus ar, prireikus, išrašys siuntimą konsultuotis pas gydytoją specialistą. Profilaktiškai tikrintis rekomenduojama ir jaunesniems vyrams, net ir nejaučiant simptomų. Respublikinėje Kauno ligoninėje specialistai patars, kokį mokamą tyrimą pasirinkti – gal per vieną dieną atliekamą urologinės sistemos patikrinimo programą, o gal – profilaktinį onkologinį vyro ištyrimą?

Respublikinėje Kauno ligoninėje atliekami ir kiti nemokami tyrimai pagal prevencines programas.

Respublikinės Kauno ligoninės Konsultacijų poliklinika
Hipodromo g.13, Kaunas
tel.: (8 37) 342 170 ; (8 37) 342 293 .
Darbo laikas: I-V 7.30-19.00 val.

E-Commerce Development, Web design, Caesar7 Ltd