Išjungti versiją neįgaliesiems
Versija neįgaliesiems
Lapkričio 18 d. Europos supratimo apie antibiotikus diena
2015 lapkričio 18 d.
Lapkričio 18 d. Europos supratimo apie antibiotikus diena

Kasmet lapkričio 18 d. minima Europos supratimo apie antibiotikus diena. Šiemet bendradarbiaujant su Pasaulio sveikatos organizacija minima, ne tik ši diena, bet ir skelbiama Pasaulio supratimo apie antibiotikus savaitė, kurios šūkis – „Antibiotikai: vartok atsakingai“. Antibiotikai yra labai vertingi vaistai ir jų efektyvumas turi būti išsaugotas.

Šios dienos tikslas – atkreipti dėmesį į teisingą antibiotikų vartojimą, įspėti, kad antibiotikai turi būti vartojami tik bakterinėms infekcijoms gydyti ir tik tada, kai juos paskiria gydytojas. Negalima dalintis turimais antibiotikais ir negalima pasilikti paskirtų antibiotikų kitam kartui.

Už antibiotikų veiksmingumo išsaugojimą atsakingi visi. Atsakingai vartojant antibiotikus galima padėti užkirsti kelią atsparių bakterijų vystymuisi ir išsaugoti antibiotikų veiksmingumą, kad juos galėtų vartoti ateities kartos. Todėl labai svarbu žinoti, kada dera vartoti antibiotikus ir kaip juos vartoti atsakingai. Keliose šalyse jau vykdytos sėkmingos visuomenės informavimo kampanijos padėjo sumažinti antibiotikų vartojimą.

Mažinant atsparumą antibiotikams svarbus kiekvieno mūsų vaidmuo:

Pacientai

Vartodami antibiotikus vadovaukitės gydytojo nurodymais.

Kai įmanoma, saugokitės nuo infekcijos tinkamai pasiskiepydami.

Reguliariai plaukite rankas, nepamirškite tai išmokyti bei kaskart priminti ir savo vaikams, pavyzdžiui, nusičiaudėję ar nusikosėję, prieš liesdami kitus žmones ar daiktus.

Visada vartokite antibiotikus tik gydytojui skyrus, nevartokite „likučių” ar be recepto pirktų antibiotikų.

Paklauskite vaistininko, kur pašalinti likusius vaistus.

Gydytojai ir kiti sveikatos priežiūros specialistai, pvz., vaistininkai ir slaugytojai

Skirkite antibiotikus tik kai būtina, vadovaudamiesi pagrįstomis rekomendacijomis. Jei įmanoma, skirkite konkrečiai infekcijai gydyti reikalingą, o ne iš karto pradėkite gydymą plataus veikimo spektro antibiotiku.

Paaiškinkite pacientams, kaip malšinti peršalimo ir gripo simptomus, nevartojant antibiotikų.

Paaiškinkite pacientams, kodėl svarbu laikytis gydymo kurso, kai gydytojas skiria antibiotikus.

Atėjus šaltajam metų laikui, būtina nepamiršti, kad antibiotikai netinka gydyti infekcijoms sukeltoms virusų, tokioms kaip peršalimas ir gripas. Antibiotikai veiksmingi tik prieš infekcijas, kurias sukelia bakterijos.

Žinoma, kad susirgus gripu, viena dažniausių komplikacijų – antrinė bakterinė pneumonija, kurią gali sukelti ir tie sukėlėjai, nuo kurių skiepai nesaugo. Taigi kasmet skiepijimasis sezoninio gripo vakcina gali netiesiogiai prisidėti prie mikrobų atsparumo antibiotikams mažinimo.

E-Commerce Development, Web design, Caesar7 Ltd