Išjungti versiją neįgaliesiems
Versija neįgaliesiems
Klinikiniai farmakologai – papildomos akys ir žinios
2021 balandžio 6 d.
Klinikiniai farmakologai – papildomos akys ir žinios
LSMU Kauno ligoninėje darbuojasi du klinikinės farmakologijos specialistai – doc. Gintautas Gumbrevičius ir Eglė Karinauskė. Tai nauja medicinos specialybė, jos gydytojus rezidentus LSMU pradėjo ruošti tik prieš kelerius metus.
 
Viena šios srities absolvenčių ir yra E. Karinauskė, dirbanti Hipodromo g. 13 padalinyje. Neseniai klinikinio farmakologo specialybė įsteigta ir Josvainių g. 2 bei Laisvės al. 17 padaliniuose. Už juos atsakingas doc. G. Gumbrevičius, kuris LSMU Kauno ligoninėje darbuojasi nuo 1986 m. Jis ir šiuo metu dirba vidaus ligų gydytojų Vidaus ligų ir diagnostikos skyriuje.
 
 
„1995 – 2000 metais ėjau ligoninės direktoriaus pavaduotojo medicinai pareigas, po to papildomai dirbau LSMU Farmakologijos katedroje, kuri vėliau išaugo į Fiziologijos ir farmakologijos institutą. Ten dėstau iki šiol, – pasakojo doc. G. Gumbrevičius. – Visą laiką dirbau ir gydytojo darbą. Kolegos dažnai į mane kreipdavosi dėl įvairių vaistų poveikio gydant sudėtingus ligonius, o dabar tai tapo dar ir pareigybe.“
 
Klinikiniai farmakologai padeda parinkti vaistų derinius, įvertina jų poveikį, kai pacientas serga inkstų, kepenų nepakankamumu, aiškinasi medikamentų neefektyvumo, nepageidaujamų reiškinių priežastis. Tai dažniausiai aktualu vaikams, pagyvenusiems, daug gretutinių ligų turintiems žmonėms. „Būna, kad vaistai neduoda reikiamo rezultato ir dėl įgimtų organizmo savybių“, – aiškino doc. G. Gumbrevičius.
 
E. Karinauskė vaizdžiai pasakojo, kad klinikiniai farmakologai yra papildomos akys, rankos ir žinios, kurios padeda racionaliau gydyti pacientus. „Klinikinės farmakologijos gydytojo kompetencijos – vaisto skyrimas, dozavimas, atsižvelgiant į individualią paciento būklę, efektyvumo ir saugumo stebėjimas. Pavyzdžiui, ištiri vaisto koncentraciją kraujyje ir pagal tai sprendi, kaip sekasi gydyti, didinti ar mažinti vaisto dozę, o gal jo nebeskirti“, – kabėjo E. Karinauskė.
 
LSMU Kauno ligoninės direktorė medicinai prof. Diana Žaliaduonytė yra sakiusi: „Ši specialybė nėra labai nauja Europos ligoninėse, tad labai gerai, kad gerosios patirtys ateina į Lietuvos ligoninių kasdienybę. Mūsų gydymo įstaigos tikslas yra suteikti kokybiškas ir veiksmingas medicinos paslaugas miesto ir Lietuvos gyventojams, pritaikyti naujus mokslo ir klinikinės praktikos laimėjimus paciento labui. Džiaugiuosi, kad einame tuo keliu."
E-Commerce Development, Web design, Caesar7 Ltd