Išjungti versiją neįgaliesiems
Versija neįgaliesiems
Klastinga akių liga, nuo kurios akiniai negelbsti
2017 gegužės 23 d.
Klastinga akių liga, nuo kurios akiniai negelbsti

Prof. Alvydas Paunksnis

Šiandien pasaulyje blogai mato apie 285 milijonų žmonių, o apie 40 milijonų yra akli. Pasaulinės Sveikatos Organizacijos duomenimis, viena iš dominuojančių blogos regos ir aklumo priežasčių yra amžinė akies tinklainės geltonosios dėmės degeneracija.

Kas yra geltonoji dėmė?

Tinklainė tai yra plonas akies sluoksnis, esantis užpakalinėje jos dalyje. Ji paverčia šviesą ir vaizdus, patekusius į akį, nerviniais signalais ir siunčia į smegenis. Geltonoji dėmė yra centrinė tinklainės dalis.

Net akiniai negelbsti

Su amžiumi susijusi akies tinklainės geltonosios dėmės degeneracija – tai susirgimas, kuris sukelia joje progresuojančius pokyčius, dėl kurių ryškiai susilpnėja arba prarandama rega centrinėje tinklainės dalyje, kuri yra „atsakinga“ už ryškų matymą, gebėjimą matyti smulkius daiktus. Kai sumažėja centrinis matymas, žmogui sunku skaityti, žodžiai puslapyje tampa neryškūs, ištisinės linijos nutrūksta. Geras centrinis matymas būtinas vairuojant automobilį, o akiniai šios problemos neišsprendžia.

Kam gresia ši liga?

Taigi, centrinio matymo netekimas sumažina įgūdžius, atliekant kasdienius gyvenimo veiksmus ir tai sukelia daug sunkumų gyventi nepriklausomą gyvenimą. Geltonosios dėmės degeneracija atsiranda, kai yra pakenkiamos aplink ją esančios maitinančios kraujagyslės. Pokyčiai kraujagyslėse pakenkia ir geltonąją dėmę. Geltonosios dėmės degeneracija yra vyresnio amžiaus žmonių liga, tačiau pastaruoju metu ji neaplenkia ir jaunesnių. Apie 10 procentų 66-74 metų amžiaus žmonių nustatoma geltonosios dėmės degeneracija. Su amžiumi rizika sirgti šia liga auga.

Dvi ligos rūšys – skirtingi gydymai

Geltonosios dėmės degeneracijos yra dvi rūšys – sausa ir šlapia. Sausa geltonosios dėmės degeneracija (Pav. 1) atsiranda, kai kraujagyslės šioje vietoje tampa plonos ir trapios, kur kaupiasi smulkios geltonos nuosėdos, vadinamos drūzomis. Kai drūzų daugėja ir jos didėja, sutrinka centrinis matymas.

Pav. 1

Šlapia geltonosios dėmės degeneracija (Pav. 2), kuri yra pavojingesnė už sausą, serga tik apie 10 procentų sergančiųjų geltonosios dėmės degeneracija. Trapios kraujagyslės pradeda trūkinėti, ko pasekoje geltonojoje dėmėje pradeda augti naujos, trapios, nepilnavertės kraujagyslės, iš kurių sunkiasi kraujas ir skysčiai, pakenkiantys geltonąją dėmę ir ryškiai mažinantys centrinį matymą.


Pav. 2

Rizikos faktoriai

Ligos priežastis nėra tiksliai žinoma. Drauge su paveldimumu, kiti rizikos faktoriai yra:

baltoji rasė,

rūkymas,

riebus maistas,

moteriška lytis,

nutukimas.

Nedelskite, jei sparčiai prastėja matymas

2008 metais nustatyti ir šeši mutacijos genai, kurie susiję su geltonosios dėmės degeneracija. Ligos pradžioje jokių simptomų nėra. Jai progresuojant, sutrinka centrinis matymas, žmogus mato neryškiai, neatpažįsta veidų. Geltonosios dėmės degeneracija paprastai pakenkia tik centriniam matymui, o periferinis išlieka. Tai labai svarbu, nes nuo šios ligos visiškai neapankama. Centrinis matymas blogėja sparčiai, ypač esant šlapiai degeneracijai. Jei tai atsitinka, būtina kuo skubiau kreiptis į akių gydytoją, tinklainės ligų specialistą. Jei jo nėra arti, šiuolaikinės technologijos leidžia šeimos gydytojui ar rajono oftalmologui greitai nusiųsti elektroninius akių dugno vaizdus kitiems specialistams ir pasitarti dėl gydymo. Jei ši liga nustatoma, reikia atlikti sudėtingus tyrimus – fluorescentinę angiografiją, optinę koherentinę tomografiją. Sausa geltonosios dėmės degeneracija negydoma. Žinoma, vitaminų, antioksidantų, cinko kombinacija gali lėtinti ligos progresavimą. Šis gydymas netinkamasrūkantiems ar metusiems rūkyti dėl plaučių vėžio rizikos. Šlapios geltonosios dėmės degeneracijos gydymui taikoma lazerio chirurgija, fotodinaminė terapija, specialūs medikamentai, kurie slopina naujų kraujagyslių formavimąsi.

Unikali naujiena! Galime pasidžiaugti, kad netrukus Respublikinėje Kauno ligoninėje bus pradėtas taikyti dar vienas gydymo būdas. Tai kraujagyslių endotelio augimo faktorių (KEAF) inhibitoriaus – Bevacizumabum (Avastin) intravitrealinė injekcija į stiklakūnį. Šios gydomosios intervencinės procedūros metu vaistas injekcine adata pradūrus odeną suleidžiamas tiesiai į stiklakūnį. Vaistų injekcija sustabdo ligos progresavimą, sumažina tinklainės paburkimą.

Kaip ligos išvengti?

Nors nėra gerai žinoma ligos priežastis, prevencijai siūloma taikyti priemones, kurios mažina riziką – mesti rūkyti, mažinti gyvulinės kilmės riebalų kiekį maiste, valgyti daugiau daržovių, reguliariai mankštintis, reguliuoti savo svorį, reguliariai tikrintis pas akių specialistą, tyrimui išplečiant akies vyzdį.

Taigi, sveikatos priežiūra yra naudinga investicija, o profilaktika visada kainuos mažiau nei ligos gydymas. Pastebėjus regėjimo sutrikimus svarbu laiku kreiptis į akių ligų specialistą.

Respublikinės Kauno ligoninės Konsultacijų poliklinikos akių ligų gydytojų komanda pasirengusi Jums padėti. Nedvejodami kreipkitės į juos.

Respublikinės Kauno ligoninės Konsultacijų poliklinika

Registracija internetu www.sergu.lt

El. p. poliklinika@kaunoligonine.lt

Hipodromo g. 13, Kaunas
Tel. (8 37) 342 170 ; (8 37) 200 401

Prof. Alvydas Paunksnis
med. m. dr. Remigijus Gricius
Gyd. Vaida Makarevičienė
Gyd. Viktorija Slavinskytė
Gyd. Gintautas Šiaučiūnas
Gyd. Martynas Spečkauskas

Vytauto g. 63, Garliava

Tel. (8 37) 393 993

Gyd. Laimutė Žekienė
Gyd. Aušra Eismantienė
Gyd. Vaiva Mačionienė

E-Commerce Development, Web design, Caesar7 Ltd