Katarakta. Jūs galite padėti sau
2016 lapkričio 25 d.
Katarakta. Jūs galite padėti sau

Patirtimi dalijasi Respublikinės Kauno ligoninės gydytoja oftalmologė Viktorija Slavinskytė

Jei dažnai matote kaip per rūką, spalvos tarsi išblunka, dvejinasi akyse, arba matote ratilus aplink šviesos šaltinį, tai gali būti akių ligos, vadinamos katarakta, pirmieji simptomai, į kuriuos būtina atkreipti dėmesį nedelsiant.

Blogas matymas ne tik kelia pavojų saugumui (galima greičiau pargriūti ir susižeisti), bet stipriai veikia ir emocinę būseną. Pavyzdžiui, prastai matantys dažniau serga depresija.

Katarakta – tai su amžiumi atsirandantis akies lęšiuko drumstėjimas, kuris blogina matymo kokybę bei kelia vis daugiau diskomforto pacientui kasdienybėje. Šis fiziologinis akies senėjimo procesas būdingas visiems be išimties, tačiau progresavimo tempai kiekvienam yra skirtingi. Pacientai neretai skundžiasi, kad mato tarsi per geltoną filtrą, tampa ypač sunku orientuotis tamsoje.

Katarakta – tai lėtai į apakimą vedantis procesas akyje, dažnai ir abiejose. Ši liga yra viena iš dažniausiai pasitaikančių priežasčių, sukeliančių aklumą visame pasaulyje. Statistika Jungtinėse Amerikos valstijose liūdna: daugiau nei pusė aštuoniasdešimtmečių serga katarkta. Tačiau vis dažniau ši liga diagnozuojama ir jauniems pacientams, retai, bet pasitaiko ir įgimtų kataraktos atvejų, kai serga kūdikiai.

Uždelsti pavojinga

Katarakta, kuri pilnai subręsta ar net perbręsta (catarcta matura), pradeda kelti antrines problemas akyje (antrinė glaukoma, dėl ko žūsta regos nervas). Dažnai pacientai skundžiasi, kad akiniai nebegali pagerinti matymo kokybės, atlikus tyrimus diagnozuojamas uždelstos kataraktos atvejis.

Svarbu reguliariai tikrintis akis, įvertinti lęšiuko, akispūdžio ir akių dugno būklę, nes vien įsigyti akinius optikoje nepakanka. Pradinė katarakta gali būti koreguojama akiniais, tačiau esant vėlesnės stadijos kataraktai svarbu laiku kreiptis į akių gydytoją dėl kataraktos operacijos tikslingumo. Laiku atlikus mikrochirurginę kataktos operaciją, pacientas greitai atsigauna ir grįžta į įprastą gyvenimo ritmą. Tai efektyviausias kataraktos pašalinimo metodas pasaulyje.

Kai pacientas uždelsia ir 'augina' kataraktas, ne tik patiria vis daugiau diskomforto, bet ir daro žalą sau, nes katarakta progresuoja. Atminty išliko pacientas, kurį su lazdele atvedė žmona, nes jis labai prastai orientavosi aplinkoje dėl blogo matymo, apžiūrėjus nustatėme perbrendusią kataraktą. Atlikus ypač sudėtingą kataraktos operaciją, kurią vadinu "ekstremalia akių gelbėjimo operacija", paciento regėjimas ženkliai pagerėjo. Uždelsus, operacijos tampa tikru iššūkiu tiek pacientui, tiek gydytojui. Atminkite, kad laiku nesigydant, akyje didėja rizikos, dėl kurių rezultatai nebūna tokie džiuginantys. Jei akis labai pažeista - chirurgas vertina galimą naudą ir riziką, jei rizika tampa didesne, operacija gali būti netgi neatliekama.

Įspūdžiai iš konferencijos

Spalio 23 - 29 d. European School for Advanced Studies in Opthalmology rengtoje konferencijoje "Cataract and intraocular refractive surgery" Lugano mieste (Šveicarija), buvo suteikta galimybė išbandyti įvairius lęšiuko suskaldymo ultragarsu aparatus (fakoemulsifikatorius). Pranešimus konferencijoje skaitė patys garsiausi gydytojai iš viso pasaulio, dalijosi savo ilgamete patirtimi katarktos ir intraokulinės korekcijos srityje. Bendraujant su gydytojais iš kitų šalių galėjau pasidžiaugti, kad Respublikinėje Kauno ligoninėje yra visos naujausios technologijos, kurios įgalina švelniai pašalinti drumstą lęšiuką, tausojant ragenos audinį, kas leidžia tikėtis pačių geriausių pooperacinių prognozių. Šiuo metu ligoninėje turime patį tiksliausią pasaulyje lęšiuko stiprumą apskaičiuojantį biometrą IOL MASTER.

Respublikinėje Kauno ligoninėje atliekamos kataraktos pašalinimo operacijos ir lęšiukai yra kompensuojami teritorinių ligonių kasų. Pacientas gali pageidauti ir kitokio lęšiuko – aptarus galimybes implantuoti pasirinktą lęšiuką, pacientas turi sumokėti tik lęšiukų kainų skirtumą.

Noriu padrąsinti nebijoti kataraktos operacijos, labiau reikėtų bijoti pačios kataraktos, kai liga negydoma laiku. Šiuo metu turime labai geras galimybes ir naujausias technologijas, kurios grąžina komfortišką matymą ir geresnę savijautą. Nepamirškime reguliariai tikrintis regėjimą, nes su amžiumi didėja ir kitų akies ligų rizika. Geras matymas yra didžiulė dovana, tad branginkime ir saugokime savo akis.