Ką apie sveikatą žino Jūsų kraujas
2017 vasario 22 d.
Ką apie sveikatą žino Jūsų kraujas

Apie profilaktinių kraujo tyrimų būtinumą ir ką galima iš jų sužinoti „Savaitraštis Kaunui“ kalbėjosi su Respublikinės Kauno ligoninės Diagnostikos klinikos Klinikinės diagnostikos laboratorijos vedėja Rasma Keliuotiene.

Suaugusio žmogaus, sveriančio 70 kg, organizme yra apie 5­–5,5 litro, o pasaulį išvydusio naujagimio kūne cirkuliuoja viena stiklinė kraujo. Norint nustatyti viso organizmo ir atskirų organų būklę užtenka lašelio kraujo, o dauguma laboratorinių tyrimų užtrunka vos valandą. Tiek tereikia, kad galima būtų užbėgti ligai už akių.

– Ar žmonės pakankamai rūpinasi savo sveikata?

Deja, žmonės per mažai rūpinasi savimi, kreipiasi tik tuomet, kai užklumpa liga ar rimti sveikatos sutrikimai. Dažniausiai tai jau būna pavėluoti atvejai, užleistos ligos ar net negrįžtami pokyčiai. Lietuviai vis dar nėra linkę profilaktiškai tikrintis sveikatos.

– Ką apie mus gali pasakyti kraujo tyrimas?

Paklaustas, ką žino apie savo kraują, žmogus dažniausiai pamini tik jo grupę. O štai kraujas apie savo šeimininką žino viską. Bendras kraujo tyrimas parodo uždegimą, mažakraujystę, padeda atskirti bakterinės ir virusinės kilmės infekcijas, galima aptikti vėžį. Jei randama patologijų, priklausomai nuo jų rūšies ir masto, rekomenduojama atlikti tikslesnius tam tikros srities tyrimus.

Kraujo tyrimai itin svarbūs siekiant užkirsti kelią kai kurioms ligoms plisti. Pavyzdžiui, užsikrėtusieji hepatitu ilgą laiką nieko nejaučia, nešioja virusą, taigi gali užkrėsti kitus, liga dažnai būna lėtinė ir diagnozuojama tik tada, kai jau atsiranda negrįžtamų kepenų ląstelių pažeidimų – cirozė. Atlikus kraujo tyrimą ir aptikus hepatito žymenis, galima diagnozuoti ligą dar nepasireiškus sunkiems simptomams, užkirsti kelią jai vystytis ir plisti.

Laboratoriniai kraujo tyrimai yra bene svarbiausias dėmuo šių dienų medicininės diagnostikos srityje. Dažnai vien apklausos ir apžiūros tiriant ligonį neužtenka – atliekami išsamūs tiksliniai kraujo tyrimai. Apie 70 proc. visų medicininių sprendimų yra pagrįsti laboratorinių tyrimų rezultatais. Tai nepamainoma pagalba gydytojui nustatant ligos diagnozę, skiriant gydymą ir priežiūrą.

Modernios technologijos ir atlikti laboratoriniai tyrimai suteikia galimybę gauti daug ir vertingos informacijos, padeda plačiai apžvelgti organizmo veiklą, sugretinti kelis sveikatos sutrikimus, įvertinti bendrą paciento būklę.

– Kaip dažnai reikėtų atlikti profilaktinius tyrimus?

Net jei ir nejaučiama sveikatos sutrikimų, bendrą kraujo tyrimą tiek suaugusiesiems, tiek mažiausiems mūsų pacientams rekomenduojama atlikti ...

RKL Diagnostikos klinikos Klinikinė diagnostikos laboratorija

Hipodromo g. 13, Kaunas

Darbo laikas: darbo dienomis 8.00–17.00 val. (tyrimams Jūsų laukiame iki 14.00 val.)

Tel. (8 37) 342 161 , (8 37) 342 292 , (8 37) 342 349

El. paštas: r.keliuotiene@kaunoligonine.lt; r.jakimaviciene@kaunoligonine.lt