Diena, skirta gydyti dviem stigmom
2019 rugsėjo 26 d.
Diena, skirta gydyti dviem stigmom

Judesio ir šokio terapija, programos „Sveikatos paslaptys“ ir „Duonos kelias“, kognityvinių funkcijų lavinimas ir kineziterapija, relaksacija, kūrybinės dirbtuvės, savos gamybos vaišės. Visa tai buvo galima ne tik pamatyti, bet ir išbandyti RKL Psichiatrijos klinikos Marių sektoriaus II Psichosocialinės reabilitacijos skyriuje surengtoje atvirų durų dienoje.

Požiūris keičiasi atvykus
Atvirų durų diena, pasak RKL Psichiatrijos klinikos vadovo  Leono Kačinsko, kasmet rengiama gydyti dviem stigmoms: psichiatrijos ir Žiegždrių. Terminas „psichiatrija“ mūsų visuomenę vis dar baugina. Pavadinimas Žiegždriai, kuriuose įsikūręs Marių sektorius, kelia ne ką mažesnę baimę.

„Oi ne, tik jau ne į Žiegždrius!“, „Ką, jau visai mane nurašot, kad siunčiate į Žiegždrius?“ – išgirsta iš pacientų Psichiatrijos klinikos gydytojai.

„Žiegždriai kelia prastas asociacijas. Vis dar, nuo senų laikų, – pastebėjo klinikos vadovas L.Kačinskas. –  Įrodinėti, kad viskas yra radikaliai pasikeitę, dažnai beviltiška. Ta stigma tebeegzistuoja. Bet užtenka žmogui čia atvažiuoti, ir požiūris kaipmat keičiasi.“

Sielos žaizdos irgi kraujuoja
Pirmas įspūdis, atvykus į šiemetę RKL Psichiatrijos klinikos Marių sektoriaus II Psichosocialinės reabilitacijos skyriaus atvirų durų dieną, buvo: „Juk tai kurortas!“ Išlipus iš automobilio pasitiko ant Kauno marių kranto ošiantis miškas, klegantys paukščiai ir atnaujintos patalpos, pilnos šviesių spalvų, meno kūriniais praturtintų erdvių, žmonių šypsenų.

Čia, gamtos apsuptyje, mokomasi grįžti į gyvenimą. Surankioti save kaip dėlionę iš pabirusių skaudžių fragmentų, užmegzti ryšį su savimi ir kitais, taip pat ieškančiais būdų, kaip sugrįžti į įprastą gyvenimą pas artimuosius, ligos atitolintus draugus, bendradarbius.

„Kai žmogui skiriama reabilitacija po klubo operacijos, visiems suprantama, – aiškino L.Kačinskas. –  O kad reabilitacijos reikia po dvasinių traumų, sielos ligų, daugeliui sunku suvokti.  Fiziniame kūne tu matai žaizdą, matai, kad ji kraujuoja, ir viskas aišku – reikia gydyti. O sielos, psichikos žaizdų, lūžių juk nepamatysi, nors juos ne mažiau, o kartais net labiau skauda, ir tam reikia tiek gydymo, tiek reabilitacijos.“

Judesys, kūryba, bendravimas
Kas padeda žmogui iš atskirties, į kurią ištrėmė sielos liga, sugrįžti į gyvenimą?

„Daug įvairios veiklos ir bendravimo – mezgant, veliant iš vilnos, karpant, aplikuojant, lipdant, tapant, užsiimant dekupažu, – vardijo Marių sektoriaus II Psichosocialinės reabilitacijos skyriaus užimtumo organizatorė Asta Andrulienė. – Tai sužadina kūrybines galias, skatina motyvaciją.“

„Muzika, judesys, šokis, – apie savo sritį pasakojo medicinos psichologė Ramutė Laurinėnienė. – Žmogus, kuriam reikia tiksliai atlikti judesį, išjungia mintis, mokosi koncentracijos, išgrynintų pojūčių. Kūnas padeda sielai sveikti.“

„Sportas, aktyvūs fiziniai pratimai, – apie dar vieną veiklą kalbėjo kineziterapeutas Mantas Pudžemys. – Per treniruotę išsivalo mintys, nutolsta problemos, sportuodamas mąstai ne apie tai, kas aplink tave, o apie tai, ką šiuo metu darai. Jei tik paciento būklė leidžia, aš – už intensyvią sportinę veiklą, kuri padeda išsikrauti. Šaunu, kad čia, Marių sektoriuje, turime sąlygas sportuoti lauke visais metų laikais. “

„Puiki terapija yra maisto ruošimas. Tai ir įgūdžių lavinimas, ir kūryba, ir galimybė bendrauti" , – nusišypsojo užimtumo organizatorė Rita Bulaukienė. Jos ir talkininkų dėka nedidelėje II Psichosocialinės reabilitacijos skyriaus virtuvėje gimė įstabios atvirų durų dienos furšeto vaišės.  Ir terapinė programa „Duonos kelias“, kurioje žvakės nušvietė procesą nuo sunokusių javų varpų iki kvepiančių riekių.

Dar vienas kabinetas – gamta
Pavasarį atnaujintame RKL Marių sektoriaus II Psichosocialinės reabilitacijos skyriuje – 19 darbuotojų, 12 kabinetų, kuriuose vyksta terapiniai užsiėmimai nuo ergoterapijos iki relaksacijos.

Pro visų terapijos kabinetų langus matyti miškas. „Gamta – dar vienas mūsų kabinetas“, – juokauja darbuotojai, papasakoję apie orientacininkų varžybas, talkas, lauko šventes, labai mėgstamas pacientų. Jie čia atkanka iš RKL Psichiatrijos klinikos ir LSMU Kauno klinikų Psichiatrijos klinikos. Kai kurie, ligos iškirsti iš gyvenimo ilgam laikui, daug ko turi mokytis iš naujo.

„Pacientas kartu su atvejo vadybininku  susidėlioja reabilitacijos planą, ką jis norėtų keisti,  kokių veiklų tam reikia, ir atvyksta pas mus. Veiklų daug, paslaugų pakete – 50 valandų“, – aiškino Marių sektoriaus II Psichosocialinės reabilitacijos skyriaus vedėja, gydytoja psichiatrė Kristina Šukė.

„Gaila, kad psichosocialinei reabilitacijai VLK numatė tik 14 dienų. Reikėtų bent trijų savaičių“, –  įsitikinęs RKL Psichiatrijos klinikos vadovas L.Kačinskas.