Išjungti versiją neįgaliesiems
Versija neįgaliesiems
Ruduo – dar vienas iššūkis alergiškiems žmonėms

Rudenį žiedai jau nukrito, tačiau vis dar kamuoja sloga, čiaudulys ir ašarojančios akys?  Nepaisant to, jog rudens alergenai kitokie nei vasaros – jie taip pat gali sukelti daug nemalonių pojūčių. Rudens metu kiečiai bei ambrozijos tampa dažniausia alergijos priežastimi. Kietis (lot. Artemisia), tai astrinių (lot. Asteracea) šeimos augalas, itin paplitęs Lietuvoje – čia auga net 11 jo rūšių. Ambrozijos Lietuvoje retesnės – čia dažniausiai galime pastebėti kietines ir triskiautes abrozijas (lot. Ambrosia artemisiifolia, Ambrosia trifida), tačiau daugiausia šių augalų žiedadulkių atnešama iš kitų Europos šalių. Kiečiai – dažnos mūsų laukų piktžolės, kurios auga ne tik pievose, tačiau ir pakelėse, apleistuose laukų plotuose, šalia vandens tvenkinių. Per sezoną šie augalai subrandina milijardus žiedadulkių, kurios cirkuliuoja mūsų įkvepiamame ore.

"Importinės" žiedadulkės 

Šių augalų žiedadulkės gali sukelti įvarius simptomus – alergiški žmonės skundžiasi nosies užgulimu ir varvėjimu, čiauduliu, nosies niežuliu. Taip pat gali varginti akių ašarojimas, rimtesniais ligos atvejais – dusulio epizodai. Dėl alerginio rinito jaučiamas nuolatinis nuovargis, suprastėja miego kokybė, mažėja darbo ir mokymosi produktyvumas, sumažėja kultūrinis ir fizinis aktyvumas. Kai kuriems pacientams stebimos kryžminės reakcijos tarp augalų žiedadulkių bei maistinių augalų ir tam tikrų daržovių –  kiečiams įsijautrinę žmonės gali jausti burnos ar liežuvio simptomus – dilgsėjimą, niežulį ar net patinimą suvalgius salierą, arbūzą, melioną, morką ar kt. Kartusis kietis, kitaip dar vadinamas pelynu – plačiai naudojamas liaudies medicinoje, tačiau tinka ne visiems – įsijautrinusiems vartojamos kiečio tinktūros, užpilai ar arbatos, gali sukelti simptomų paūmėjimą, taip pat šie augalai pasižymi stipriomis kryžminėmis reakcijomis su kitais graižažiedžiais augalais – ramunėlėmis, medetkomis, saulėgrąžomis ir kt. Rudenį alergines reakcijas gali sukelti ir kitų augalų – dilgėlių, rūgštynių, gysločio žiedadulkės. Susiduriama ne tik su mūsų krašte augančių augalų žiedadulkėmis – iki Lietuvos atnešamos ir Europos augalų žiedadulkės, nes jos, priklausomai nuo vėjo, gali nuskristi iki 6 tūkstančių kilometrų.

Nustačius įsijautrinimą augalų žiedadulkėms rekomenduojamos įvairios bendrosios apsaugos priemonės bei medikamentinis gydymas ar imunoterapija. 


Paprastasis kietis (Artemisia vulgaris)

Kaip apsisaugoti?

Rekomenduojama vengti buvimo aplinkoje, kurioje stipriausiai jaučiami simptomai.

Kiečio žiedadulkių išvengsite, jeigu nebūsite šalia apleistų laukų, pamiškių ir kitų vietų, kur tankiai sužėlusios įvairios piktžolės.

Grįžus iš lauko patartina nusiplauti veidą, rankas, net plaukus arba tiesiog nusiprausti po dušu, taip pat pasikeisti lauke dėvėtus drabužius. Daug žiedadulkių prilimpa prie plaukų, tad lauke rekomenduojama dėvėti galvos apdangalą.

Nedžiaukite skalbinių lauke, kad su jais į namus neparsineštumėte prikibusių žiedadulkių.

Namuose venkite kiliminės dangos, sunkių užuolaidų, sunkiai valomų minkštų baldų – rekomenduojama namus valyti drėgna šluoste bent kelis kartus per savaitę.  

Planuodami kasmetines atostogas atsižvelkite, kokie augalai Jūsų pasirinktame krašte žydi tuo metu.  

Užmiestyje, važiuodami automobiliu, venkite atidaryti langus.  

Nesigydykite augalų arbatomis, užpilais, ištraukomis, jei nesate tikri jų saugumu Jums.  

Kambarius vėdinti geriausia po lietaus, o ne saulėtomis vėjuotomis dienomis.  

Kai kuriose šalyse populiaru dėvėti apsaugines kaukes, sulaikančias žiedadulkes – jei esate alergiškas, apsvarstykite šią galimybę (ypač jei tenka pjauti žolę, krūmynus ar dirbti vietovėse, kur daug Jus alergizuojančių augalų). 

Tinklapyje www.polleninfo.org galite pasitikrinti, kokie augalai žydi ir kokios žiedadulkės sklando Lietuvoje ir kitose Europos šalyse.  

Registruotis pas visus Konsultacijų poliklinikos specialistus galite tel.  (8 37) 342 170 ; (8 37) 200 401 arba atvykę į registratūrą (Hipodromo g. 13, Kaunas)

Medžiagą parengė gyd. alergologė-klinikinė imunologė Margarita Paulauskienė
Daugiau apie gydytoją čia.

E-Commerce Development, Web design, Caesar7 Ltd